Od 2022 roku sklepy internetowe będą musiały wystawiać paragony fiskalne za pomocą kas fiskalnych online (PRRO – programowy rejestrator transakcji rozliczeniowych).
Rozważmy scenariusze wystawienia czeków dla sklepu internetowego na platformie Shopify (wszystkie czeki muszą być wystawione zgodnie z godzinami pracy sklepu):
1. Kupujący zapłacił za towar kartą przed wysyłką. Należy wystawić czek.
2. Kupujący złożył zamówienie za pobraniem (np. za pośrednictwem Novaya Poshta), towar znajduje się w magazynie sklepu. Paragon musi zostać wystawiony w momencie wysłania towaru do kupującego. Tutaj są różne opinie, ale odbyło się webinarium przedstawiciela urzędu skarbowego i oficjalna odpowiedź urzędu skarbowego na prośbę prywatnego przedsiębiorcy o wystawienie czeku w momencie wysłania towaru do kupującego. Istnieje również niuans rejestracyjny związany z firmą kurierską. Jeżeli stroną transakcji kupna-sprzedaży jest firma kurierska, to czek musi wystawić firma kurierska (UkrPoshta posiada taką umowę). W pozostałych przypadkach odpowiedzialność za wystawienie czeku spoczywa na firmie sprzedającej.
3. Kupujący złożył zamówienie za pobraniem (na przykład za pośrednictwem Nova Poshta), kupujący otrzymał towar za pośrednictwem firmy kurierskiej. Jeśli w momencie wysłania towaru paragon nie został wystawiony, należy go wystawić.
4. Kupujący złożył zamówienie z płatnością u kuriera, kurier posiada kasę fiskalną. Czek może zostać wystawiony za pośrednictwem terminala płatniczego kuriera w momencie dostarczenia towaru.